Садівництво та фермерство покращує психічний стан сильніше за фізичну активність на природі
Європа та світ
23.04.2025
Дослідження з Великої Британії доводить, що садівництво і фермерство зменшує симптоми тривожності й депресії краще, ніж творчі чи спортивні активності на свіжому повітрі

Діяльність на природі виявилася здатною знижувати симптоми депресії та тривожності, причому заняття сільським господарством та фермерством покращило психічний стан краще, ніж заняття творчістю, спортом або техніками майндфулнес (медитація усвідомлення) надворі.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Це з’ясували під час оцінки програм відновлення на природі, на які психологи зі Сполученого Королівства направляють пацієнтів як доповнення до лікування. Зниження симптомів тривожності та депресії в цих пацієнтів свідчить про ефективність таких програм як доступного методу підтримання психічного здоров’я. Дослідження опублікували в журналі Health & Social Care in the Community, повідомляє Nauka.ua.

Які фактори впливали на психічний стан людей на природі?

Науковці оцінювали ефективність програми на 223 британцях, які брали участь в різних активностях на природі. Тривалість такої терапії в однієї групи складала до місяця, у другої – один-два місяці, а в третьої – два-три місяці. У них визначали ознаки депресії та тривожності за шкалою HADS, а також оцінювали загальне самопочуття.

Як з’ясувалося, навіть нетривала участь у програмі мала позитивний вплив на психологічний стан людей, але найбільше показники депресії та тривожності знижувалися в тих, хто брав участь у програмі протягом двох-трьох місяців. Заняття активностями на природі мало сильний позитивний ефект на задоволеність життям і відчуття власної цінності та трохи менший – на щастя людей загалом.

Вплив перебування надворі на психічне здоров’я був таким, як від короткотривалої поведінкової терапії або терапії, у якій пацієнтам пропонують займатися приємними для них активностями для покращення стану. Це особливо важливо тому, що, на відміну від терапії, до занять на природі мають доступ навіть люди з низьким заробітком і для них не потрібно звертатися до лікарні.

Учасники цього дослідження, які брали участь у різноманітних садівничих заходах – від структурованих програм у комерційних садових центрах до вирощування їжі та садівництва на дачних ділянках – отримували користь завдяки різним соціальним і екологічним взаємодіям. Доглядове фермерство може зменшувати тривожність і депресію у короткостроковій перспективі. Ці переваги пов’язують із соціальними контактами, особистісним зростанням через набуття нових навичок і турботу про живі істоти, а також з відновлювальним ефектом природи.

Ці види діяльності покращують загальне самопочуття, якість життя та стан здоров’я як серед широкого загалу, так і серед вразливих груп населення, зокрема людей похилого віку та осіб з деменцією

«Зелені програми відновлення»

Такий «зелений соціальний рецепт» є ключовим елементом плану відновлення психічного здоров’я після COVID-19, розробленого урядом Великої Британії для підтримки людей із психічними розладами.

Нещодавні рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) радять надавати перевагу психосоціальним втручанням перед антидепресантами для дорослих, пропонуючи застосовувати останні лише у разі недоступності психологічної допомоги. Також наголошується на важливості включення «взаємодії» з природою поруч із традиційною терапією, адже вона пов’язується з покращенням емоційного стану, когнітивних функцій та загального психічного здоров’я серед різних груп населення. Нещодавній огляд показав, що принаймні 10 хвилин перебування на природі можуть принести короткочасні покращення для дорослих із психічними розладами, що підкреслює потенційну значущість таких втручань у сфері охорони здоров’я.

Джерело: Nauka.ua, Health & Social Care in the Community

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Європа та світЗдоров'яСуспільство
Останні новини
Останні новини