Так званий "Офлайн-клуб" у соцмережі Instagram налічує майже 530 тисяч учасників. Це може видатися іронією, адже весь сенс перебування "офлайн" як раз таки в тому, щоб свідомо відмовитися від користування соцмережами, зокрема і Instagram, пише DW.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Справді, адміністрування цього клубу видається "дивним", кажуть троє його засновників, Йорді, Ілля та Валентин. Та за допомогою цієї спільноти, як вони самі зазначають, троє молодих чоловіків з Нідерландів хочуть "повернути людяність у сучасне ізольоване, одержиме моніторами суспільство".
Уже близько року вони організовують зустрічі з однодумцями, на які смартфони та ноутбуки краще зі собою не брати. "Ти готовий позбутися смартфону?", - запитують вони в одному з роликів. І, очевидно, дедалі більше людей готові відповісти ствердно, вимикаючи свої мобільні пристрої, принаймні, під час активності цього клубу. Зазвичай лише на кілька годин, але іноді навіть на кілька днів.
Замість того, щоб постійно дивитися на екран смартфонів, люди під час таких зустрічей читають, грають у ігри, займаються рукоділлям або відпочивають. Усе майже так само, як і в часи, коли смартфонів не було, агітують у клубі.
Ця концепція з Нідерландів протягом року вже поширилася по всьому світу. Амстердам був одним із перших міст. Згодом приєдналися Лондон, Париж, Мілан та Копенгаген. Перші зустрічі такого роду вже відбулися і в Німеччині. Подібна концепція, коли гостей просять залишити свої мобільні телефони вдома, стає дедалі поширенішою в ресторанах та клубах.
Постійно онлайн, навіть попри власне бажання
Засновники, схоже, влучили в саму точку. Особливо важко відключитися молодим людям, навіть попри існування налаштувань у пристроях, які можуть обмежувати час перебування в режимі онлайн. Навіть повернення старих розкладних телефонів, "нудних", як їх тепер називають у Німеччині, з яких можливо лише телефонувати та відправляти SMS, не змогло помітно витіснити смартфони, хоча їхньому поверненню і тішилися у соціальних мережах.
Згідно з даними німецької галузевої асоціації bitkom за кінець 2024 року, молодь віком від 16 до 29 років проводить за своїми смартфонами понад три години на день. Це найдовший час використання з усіх вікових груп. І цей заявлений час, ймовірно, навіть є заниженим.
Дослідження: Майже половина молодих людей хоче світ без інтернету
Багато молодих людей хотіли б проводити значно менше часу за своїми смартфонами. Згідно з новим опитуванням Британського інституту стандартів (BSI), майже 70% молоді віком від 16 до 21 року почуваються гірше, коли проводять час у соціальних мережах. Таким чином, половина підтримала б, так би мовити, цифрову "комендантську годину", яка обмежила б доступ до певних програм і вебсайтів після 22:00 години вечора. 46% навіть сказали, що воліли б, якби їхня молодість припала б на часи, коли світ жив без інтернету.
У ході дослідження було опитано 1293 молодих людей. Результати узгоджуються з іншими опитуваннями, такими як ті, що проводив американський інститут Harris Polls наприкінці 2024 року, під час якого багато молодих людей висловили бажання, щоб такі соцмережі як TikTok, Instagram чи X ніколи не були винайдені.
Чи можуть допомогти політики?
Такі результати можуть бути, образно кажучи, бальзамом для душі деяких політиків, навіть, якщо їхні зусилля можуть видатися дещо боязкими. Як повідомляє британська газета The Guardian, міністр технологій Сполученого Королівства Пітер Кайл заявив, що розглядає можливість запровадження обов'язкової такої "комендантської години". Норвегія, у свою чергу, також хоче підвищити віковий поріг для користування соціальними мережами з 13 до 15 років.
Австралія наприкінці 2024 року вже підвищила віковий поріг до 16 років, ставши першою у світі. Інші країни, зокрема Данія, також змінюють свою шкільну політику та майже повністю забороняють планшети та смартфони на шкільних подвір'ях. Міністр освіти Данії Маттіас Тесфає у 2024 році заявив, що підхід до цифровізації був занадто наївним. Про майбутнє смартфонів у школах багато дискутують і в Німеччині.
Депресія через мобільний телефон?
Надмірне використання смартфонів пов'язують з різними розладами психічного здоров'я, такими як депресія, тривога, стрес, розлади сну та залежна поведінка. У дослідженні, опублікованому на початку цього року в журналі BMC Medicine, депресивні симптоми зменшилися на 27% після трьох тижнів обмеження використання смартфонів. За даними Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), психічне здоров'я молоді за останні 15 років різко погіршилося. Тенденція, яка ще більше посилилась пандемією COVID-19. У цей період також спостерігалося величезне зростання обміну інформацією. Однак, за даними ОЕСР, досі дослідження здебільшого не змогли продемонструвати чіткий причинно-наслідковий зв'язок між цими подіями.
Однак засновники офлайн-клубу у Нідерландах хочуть змінити реальність вже зараз і розширити свої зустрічі. Так на початку квітня на зустрічі у Лондоні понад 1000 людей вимкнули свої мобільні телефони та щасливо посміхнулися у камеру. Це новий рекорд, гордо заявили організатори, хоч поки і що і рекорд тільки в Instagram.
Джерело: DW
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут