Різка зміна курсу. США не підтримають резолюцію ООН на підтримку України – Reuters
Війна
21.02.2025
Це – різка зміна курсу найпотужнішого західного союзника України?

Сполучені Штати відмовляються бути співавторами проєкту резолюції ООН до третьої річниці з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну, пише Reuters із посиланням на свої джерела.

Резолюція підтримує територіальну цілісність Україні та засуджує російську агресію. Це – різка зміна курсу найпотужнішого західного союзника України, пише ВВС.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Цей крок, схоже, відображає розбіжності між українським президентом Володимиром Зеленським і президентом США Дональдом Трампом, який намагається швидко припинити війну і чия команда вела переговори з Росією без участі Києва, зазначає агенція.

Ця суперечка стала серйозною політичною кризою для України, яка використала десятки мільярдів доларів військової допомоги США, погодженої адміністрацією Байдена, а також мала дипломатичну підтримку.

Проєкт резолюції Генеральної Асамблеї ООН, з яким ознайомилася Reuters, засуджує російську агресію та підтверджує відданість "суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів".

"У попередні роки Сполучені Штати постійно виступали співавторами таких резолюцій на підтримку справедливого миру в Україні", - цитує Reuters анонімне джерело.

За даними співрозмовника агенції, авторами резолюції є понад 50 країн.

Речник дипломатичної місії США при ООН у Женеві наразі не відповів на запит про коментар.

Сполучені Штати були співавторами майже всіх резолюцій ООН на підтримку України у її боротьбі з агресією Росії.

Reuters зазначає, що наразі неясно, коли спливає крайній термін для підтримки проєкту резолюції, і Вашингтон все ще може передумати.

Голосування в ООН все ще може відбутися без підтримки США, але менш імовірно, що резолюція отримає широку підтримку в Генеральній Асамблеї.

Друге дипломатичне джерело, яке також побажало залишитися анонімним, повідомило Reuters: "Поки що ситуація така, що США не підпишуть резолюцію".

Джерело додало, що тривають спроби отримати підтримку в інших країнах, зокрема Глобального Півдня.

Росія – не агресор?

Тим часом, видання Financial Times із посиланням на власні джерела пише, що США виступають і проти того, щоб назвати Росію агресором у заяві G7 до третьої річниці повномасштабного вторгнення. Це може зірвати традиційну демонстрацію єдності.

Також поки що не узгоджена участь президента України Володимира Зеленського у віртуальному саміті G7 у понеділок, повідомили джерела видання.

Розбіжності виникли після того, як президент США Дональд Трамп звинуватив Україну у війні, назвав Зеленського "диктатором без виборів" і запропонував запросити Росію назад у G7.

Представники США виступили проти фрази "російська агресія" та подібних фраз, які використовували лідери G7 з 2022 року для опису війни, повідомили західні офіційні особи.

Провідні економіки світу традиційно виступили із заявою про підтримку України 24 лютого, у день, коли три роки тому почалося повномасштабне вторгнення.

"Ми впевнені в тому, що між Росією та Україною потрібно робити розрізнення. Вони не однакові", - цитує Financial Times свого співрозмовника.

"Американці блокують цю термінологію, але ми все ще працюємо над цим і сподіваємося на угоду", - додав чиновник.

У посольстві США в Києві від коментарів відмовилися.

У минулорічній заяві лідерів G7 агресія Росії згадувалася п'ять разів.

"Ми закликаємо Росію негайно припинити загарбницьку війну та повністю й беззастережно вивести свої війська з міжнародно визнаної території України", - йшлося у заяві 2024 року.

Така наполегливість адміністрації Трампа щодо пом'якшення формулювань відображає ширшу зміну політики США щодо опису війни як "українського конфлікту", заявили двоє співрозмовників видання, знайомих із цією справою.

Останні заяви Державного департаменту США використовують подібні формулювання, зокрема щодо зустрічі держсекретаря Марко Рубіо з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим в Ер-Ріяді, де двічі згадується "конфлікт в Україні".

Ця зміна знаменує відхід від термінології, яку використовувала адміністрація Байдена.

Заяви Трампа щодо війни в Україні

Останніми днями Трамп зробив кілька контроверсійних заяв щодо війни Росії в Україні та особисто президента Володимира Зеленського.

Зокрема, він назвав Зеленського "диктатором" та звинуватив його у тому, що він відмовляється проводити в Україні вибори під час війни.

"Диктатор без виборів, Зеленський має діяти швидко, інакше в нього не залишиться країни, – заявив Трамп. - Тим часом ми успішно ведемо переговори про припинення війни з Росією, бо всі визнають, що це можуть зробити лише Трамп та адміністрація Трампа".

Він також зробив нічим не підкріплену заяву про те, що в Україні загинули мільйони людей.

"Я люблю Україну, але Зеленський зробив жахливу роботу, його країна розтрощена, а мільйони загинули даремно – і це триває", – сказав він.

Раніше він також твердив, що рейтинг підтримки Зеленського становить 4%. Незрозуміло, на яке джерело посилався президент, оскільки він не надав жодних свідчень цього. ВВС звернулася до Білого дому з проханням це пояснити.

За даними опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного цього місяця, 57% українців сказали, що вони довіряють президенту.

Трамп також поклав на Україну відповідальність за розвʼязання війни.

У розмові з журналістами він сказав, що в України було три роки, щоб закінчити війну, а потім, як виглядало, звинуватив Київ у розв'язанні конфлікту.

"Вам ніколи не слід було цього починати", - сказав він.

Раніше у розв'язанні війни проти Росії Україну звинувачував Кремль.

Трамп також звинуватив Україну у зриві угоди щодо рідкісноземельних металів, яка, на думку американської адміністрації, дозволила б повернути кошти, витрачені на підтримку українців.

"У нас була угода щодо рідкісноземельних металів та іншого, але вони порушили цю угоду два дні тому", - сказав Трамп на інвестиційному форумі в Маямі.

Видання The Telegraph писало про те, що вимога Дональда Трампа щодо "відшкодування" 500 мільярдів доларів допомоги Україні виходить далеко за межі контролю США над корисними копалинами країни. Угода охоплює все – від портів та інфраструктури до нафти, газу та інших ресурсів України.

Видання назвало умови контракту, який тиждень тому потрапив до офісу Володимира Зеленського, "економічною колонізацією України з боку США", юридично закріпленою на невизначений термін.

"Це тягар репарацій, які неможливо виконати", - йшлося в The Telegraph.

Джерело: ВВС

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

ВійнаЗагрози та викликиГарячі теми
Останні новини
Останні новини