День матері в Україні − це свято з глибокою історією. У нашій країні, як і в більшості країн світу, вшанування матерів відбувається у другу неділю травня. У 2023 році це випадає на 14 травня, пише Слово про Слово.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Це свято було започатковано американкою Анною Джервіс у 1908 році після трагічної втрати її матері. Джервіс прагнула, щоб всі діти світу мали можливість щорічно вшановувати своїх матерів і виражати їм свою вдячність. Її пропозиція була прийнята, і у 1910 році штат Вірджинія став першим, що визнав День матері як офіційне свято. Згодом, воно набуло популярності в усьому світі. В Україні це свято було офіційно встановлено в 1999 році за указом президента.
«Союз українок» з Галичини був ініціатором відродження та встановлення Дня матері в Україні. У 1930-х роках вони організовували заходи, такі як концерти, конференції, фестивалі, де було розглянуто роль материнства в суспільстві, і публікували статті в українських та міжнародних газетах.
У 1939 році в СРСР було скасовано святкування День матері. Українці боролися за його відновлення протягом понад півстоліття.
«Під час радянського періоду Україна потребувала свят, які б відображали не тільки державні інтереси та владу, а й національну ідентичність». Одним з таких свят став День матері.
Зусиллями «Союзу українок», міжнародної організації «Жіноча громада» та Спілки жінок України, свято було відроджено в Україні на офіційному рівні в 1999 році. Травень було обрано не випадково, оскільки в християнстві це місяць Пресвятої Богородиці, а католицька церква присвячує його Діві Марії.
Мама найбільше може вплинути на віру своїх дітей
Матері головним чином впливають на віру своїх дітей, однак багато церков погано служать матерям, і багато матерів відчувають, що вони не роблять суттєвого внеску у світ.
Матері є проповідниками, які формують віру наступного покоління. Матері справді мають унікальне місце, щоб створювати відмінності та виховувати лідерів завтрашнього дня та християн завтрашнього дня.
Є дослідження Barna у якому виявлено, що матері надзвичайно впливають на віру своїх дітей. Коли дітей запитали, з ким би вони швидше за все поговорили про віру, 62% підлітків-християн відповіли, що це мама, 40% − батько, 20% − брат або сестра, 6% − дідусь і бабуся та 13% близький друг.
Дослідники запитали підлітків-християн про різні дії, які роблять люди в їхніх домогосподарствах, щоб поділитися своєю вірою. Вісімдесят відсотків цих підлітків сказали, що їхні мами були тими, хто заохочував їх ходити до церкви, 75% сказали, що їхні мами були тими, хто говорив з ними про Боже прощення, а 53% сказали, що їхні мами були тими, хто навчав їх про Біблію.
Проте дані показують, що церкви не витрачають багато зусиль на інвестування в матерів. Зіткнувшись із заявою: «Моя церква ніколи не надає мені матеріалів, спеціально призначених для підтримки мене як матері», 47% матерів погодилися. І коли пасторів запитали, чи вважають вони, що добре служать матерям, лише 21% відповіли «так», тоді як 52% сказали, що могли б виконувати роботу краще.
Джерело: Слово про Слово