Коли діти повертаються зі школи після виснажливого дня, де вони були на уроках, розв’язували задачі та спілкувались, їм потрібно відпочити, знайти безпеку вдома, поділитися своїми враженнями у вільному від стресу середовищі. Деякі розмови з батьками можуть зіпсувати їм настрій, тож дорослим варто бути обережними в обговоренні певних тем, щоб створити вдома атмосферу підтримки та заохочення.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Іноді виникає потреба поговорити про все й одразу зі школярами – навчання, поведінку, плани на майбутнє та домашні справи. Проте не варто робити цього протягом перших кількох хвилин після повернення дитини додому. Тimes of India зібрало кілька розмов, яких краще уникати одразу після того, як хлопці та дівчата прийшли зі школи, передає OBOZ.UA.
▪ Плітки або негативні розмови про вчителів і друзів
Діти вчаться на тому, як батьки говорять про інших. Якщо вони чують негативні коментарі про своїх вчителів, школу чи друзів, у них може розвинутися зневажливе ставлення до авторитетів чи однолітків. Натомість, якщо хлопці та дівчата висловлюють проблему, батькам варто скерувати їх зріло поводитися з ситуацією, а не посилювати негативні погляди.
▪ Змушувати виконувати домашнє завдання одразу після повернення
Однією з найпоширеніших помилок батьків є те, що вони відразу ж запитують дитину про домашнє завдання, щойно вона переступить через поріг. Запитання на кшталт: "Чи добре ти написав контрольну з математики?" або "Чому ти зробив помилки в завданні?" може створити непотрібний стрес. Натомість, дорослим варто дозволити школярам поділитися своїми враженнями у власному темпі. Якщо підлітки почуваються комфортно, вони розкажуть про свої досягнення та проблеми.
▪ Обговорення скарги, отриманої зі школи
Якщо вчитель повідомив про проблему, пов’язану з поведінкою чи успішністю школяра, краще не згадувати її відразу. Діти, найчастіше, знають, які ситуації виникали протягом дня. Порушення цих питань відразу після школи може викликати в них відчуття нападу або оборони. Натомість, експерти рекомендують дочекатися відповідного часу, наприклад, після того, як вони розслабляться та поїдять. Крім того, батькам варто використати конструктивний і підтримуючий тон, а не критикувати.
▪ Не навантажувати справами та обов'язками
Хоча важливо навчити дітей відповідальності, нагадувати їм про домашню роботу відразу після повернення зі школи може бути непосильним. Якщо вони почують: "Прибери свою кімнату прямо зараз!" або "Чому ти ще не закінчив свої домашні обов'язки?" як тільки вони приходять, може здаватися додатковим тягарем. Краще дати їм час відпочити, перш ніж нагадати про їхні обов’язки. Робити це варто в позитивній та мотиваційній формі.
▪ Не сварити, якщо вони забруднили одяг
Коментарі щодо зовнішнього вигляду школярів, на кшталт: "Чому твоя форма така брудна?" або "Ти виглядаєш втомленим і недоглянутим", можуть змусити їх почуватися сором'язливими. Якщо щось потрібно вирішити, дорослим краще робити це обережно і не критикувати. Замість того, щоб сказати: "Твоє взуття знову брудне", варто спробувати: "Давай разом почистимо твоє взуття, щоб воно виглядало охайним до завтра".
▪ Не обговорювати з дітьми свій стрес
Діти від природи емпатичні та чутливі до емоцій батьків. Якщо дорослі відразу починають говорити про стрес на роботі, фінансові чи інші особисті негаразди, це може створити негативне середовище для школярів. У них виникатиме почуття провини, тривоги або безпорадності, оскільки вони можуть не повністю розуміти складність проблем дорослих. Натомість краще підтримувати позитивну та доброзичливу атмосферу, коли вони повернуться, і зважено щось розповідати у відповідний час.
Джерело: OBOZ.UA
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут