Сирійські повстанці, багато з яких були пов’язані з Хаят Тахрір аш-Шам (ХТШ), повалили режим колишнього президента Сирії Башара Асада наприкінці 2024 року. У звіті зазначається, що члени ХТШ, багато з яких були іноземними бойовиками, брали участь у масових вбивствах та інших формах переслідування релігійних меншин під час повалення Асада та продовжували порушувати правила після захоплення уряду.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Новий президент Сирії Ахмед аш-Шараа командував HTS під час революції. Раніше він також був членом Аль-Каїди. Окрім ХТШ, у звіті також зазначається, що члени підтримуваної Туреччиною політичної опозиції та ополчень (ОВО) та інших організацій, які брали участь у масових вбивствах та порушеннях релігійної свободи, були призначені на високі посади в новому сирійському уряді, пише catholicnews.org.ua.
Незважаючи на ці події, новий сирійський уряд пообіцяв захищати релігійну свободу під час свого формування. Адміністрація президента США Дональда Трампа прагнула співпрацювати з новим керівництвом, скасувала санкції та виключила ХТШ з категорій терористичної організації.
Комісія USCIRF закликає адміністрацію Трампа встановити умови для скасування санкцій, які вимагають покращення релігійної свободи. У звіті також закликається уряд США запровадити цільові санкції проти осіб та організацій, які продовжують порушувати релігійну свободу.
Комісар USCIRF Мохамед Ельсанусі заявив CNA, що головним завданням комісії щодо сирійських християн та інших релігійних меншин є «відповідність фактичної політики та дій перехідної влади їхнім заявам про підтримку релігійно інклюзивного майбутнього країни».
«Адміністрація США повинна обумовити скасування санкцій чіткими заходами, щоб новий уряд повністю відмовився від свого екстремістського минулого, надав рівний захист усім релігійним меншинам та закріпив всеохопну релігійну свободу в законах та інституціях Сирії», – сказав Ельсанусі.
Релігійні переслідування та вбивства
Найбільш кричущим насильством після того, як новий уряд взяв під контроль, було насильство проти алавітів — шиїтської секти, до якої належав Асад та багато його союзників, — а також проти друзів — авраамічної релігії, окремої від ісламу, християнства та юдаїзму.
Згідно зі звітом, невідомі повстанці спалили будинки цивільних алавітів у Латакії та вчинили підпал алавітської святині в Алеппо минулого грудня. Також зазначається, що чоловіки, які могли бути пов’язані з новим урядом, стратили алавітів та членів шиїтської секти «Дванадцять» у провінції Хама.
У звіті зазначається, що в січні та лютому прихильники Тахрір Аль-Шам проводили «допити від дверей до дверей та вибіркові страти» алавітів-мусульман на узбережжі Середземного моря. У березні, додається у звіті, «вбивства переросли у повномасштабні сектантські різанини» алавітів у Латакії та Тартусі на основі звинувачень у «проасадівських залишках».
«За підтвердженими даними, кількість загиблих становить від 1700 до 2246 осіб, з застереженням, що фактична кількість може бути набагато вищою», – йдеться у звіті.
У звіті згадуються додаткові повідомлення про масові вбивства алавітів серед цивільного населення «без відомих зв’язків з режимом Асада» протягом цього періоду. У ньому зазначається, що переслідування алавітів, здається, зменшилося з березня, але ще в травні надходили повідомлення про те, що бойовики, які могли бути пов’язані з урядом, викрадають алавітів.
Крім того, згідно зі звітом, у квітні почалася «нова хвиля вбивств» друзів. Це включає в себе вбивство 134 осіб «войовничими ісламістськими» прихильниками нового уряду в передмісті Дамаска того місяця.
У березні сирійські православні християни, які жили поблизу місць насильства проти алавітів, повідомили, що кількість загиблих християн склала «три людини», але мали місце й інші переслідування християн.
«Бойовики ісламістського ополчення регулярно залякували та знущалися з християн на контрольно-пропускних пунктах, а також грабували будинки християн, які не мали відомих зв’язків з режимом Асада», – йдеться у звіті.
У звіті зазначається, що новий уряд зберіг у війську багатьох бійців ХТШ, включаючи «найбільш войовничих порушників релігійної свободи під час громадянської війни в Сирії». Люди, пов’язані з Аль-Каїдою та Ісламською державою Іраку та Сирії (ІДІЛ), також обіймають високі посади в уряді.
Наприклад, керівник розвідки Анас Хаттаб є колишнім командиром Аль-Каїди. Абу Хатем Шакра, якому було надано високу військову посаду, особисто брав участь у стратах та інших формах релігійних переслідувань, «таких як вербування членів ІДІЛ та торгівля жінками та дівчатами єзидів у сексуальне та домашнє рабство», згідно зі звітом.
Майбутнє Сирії
Незважаючи на ці порушення релігійної свободи, у звіті зазначається, що новий уряд заявив про свій намір бути «інклюзивним для всіх сирійців, включаючи релігійні та етнічні меншини».
Новий уряд взяв на себе заслугу у запобіганні запланованому нападу ІДІЛ на шиїтську святиню та засудив напад ІДІЛ, в результаті якого загинуло 25 вірян у грецькій православній церкві Мар Еліас у Дамаску. Він також провів одноденну конференцію для спілкування з представниками релігійних меншин.
Як варіант, новий уряд має намір зберегти контроль над Тахрір Аль-Шампуром протягом перехідного п’ятирічного періоду. Також зазначається, що після конференції з представниками меншин уряд висловив намір закріпити ісламську юриспруденцію як «основне джерело законодавства». Після конференції уряд зазначає, що висловив намір захищати лише християн, мусульман та євреїв, але не інші релігії.
«Нещодавнє бомбардування грецької православної церкви Мар Ілліас у Дамаску та масові вбивства алавітів на початку цього року в прибережних районах Сирії служать трагічним нагадуванням про те, що ці громади залишаються під серйозною загрозою насильства», — сказав Ельсанусі.
Джефф Кінг, президент International Christian Concern, заявив CNA, що звіт «викриває нездатність перехідного уряду Сирії… захистити свою християнську меншину».
«Цей незаконний режим, що складається з перейменованих оперативників Аль-Каїди та ІДІЛ, мало що зробив для стримування кампанії радикального ісламу щодо викорінення християнства в Сирії», — сказав він. Кінг назвав бомбардування церкви Мар Іллі в Дамаску, в результаті якого загинуло 25 християн, «яскравим прикладом» «тривалого переслідування, що стало можливим через бездіяльність або співучасть уряду».
«Католицька спільнота в усьому світі повинна захищати християнське населення Сирії, яке зараз становить лише частину від його довоєнного розміру, та чинити тиск на міжнародну спільноту, щоб вона відкинула легітимність цього уряду, очолюваного джихадистами, та вимагала надійного захисту релігійних меншин», – наголосив Кінг.
Джерело: catholicnews.org.ua
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут