"Ефект дверного отвору": чому, входячи в кімнату, ми забуваємо, що хотіли зробити
Суспільство
22.01.2025
Інколи трапляється, що входячи в кімнату, ми забуваємо, що хотіли зробити. Психологи пояснюють це "ефектом дверного отвору"

Протягом багатьох років вчені намагались пояснити та перевірити цю дивну поведінку пам'яті. "Ефект дверного отвору" передбачає, що ми схильні забути нещодавно важливі речі, якщо перетинаємо певну межу, наприклад поріг дверей, пише OBOZ.UA з посиланням на IflScience.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

У дослідженні 2011 року група науковців з Університету Нотр-Дам вивчала "ефект дверного отвору", змушуючи учасників експерименту переносити предмети через віртуальне або реальне середовище.

Результати показали, що люди з більшою ймовірністю забудуть інформацію після того, як пройдуть через двері, ніж просто пройдуть через кімнату, навіть якщо вони думали про цю інформацію кілька хвилин тому, кажуть експерти.

За словами дослідників це демонструє, як наш мозок сегментує досвід на окремі події, що називаються "моделлю горизонту подій". Це корисно для організації спогадів, але може призвести до короткочасного забуття.

Тобто мозок зберігає спогади у вигляді фрагментів або епізодів, а не як безперервні події. А перетин кордону змушує мозок оновлювати модель події цього простору, що може призвести до втрати інформації для об’єктів, пов’язаного із попередніми подіями, пояснюють науковці.

"Вхід або вихід через двері служить "межею подій" у свідомості, яка розділяє епізоди активності та записує їх. Важко пригадати рішення чи дії, які були прийняті в іншій кімнаті, оскільки вони були розділені на частини", – пояснив співавтор дослідження, професор психології Університету Нотр-Дам Габріель Радванскі.

В іншому дослідженні 2014 року, вчені виявили, що "ефект дверного отвору" навіть не потребує справжніх дверей. Варто лише уявити, що ви проходите через двері, щоб отримати цей ефект. За словами авторів дослідження, це свідчить про те, що модель горизонту подій працює навіть для уявних просторів.

Однак в останніх дослідженнях стверджується, що, хоча "ефект дверей" реальний, він не завжди виникає послідовно в усіх контекстах і не для кожної людини.

У дослідженні 2021 року брали участь люди, які носили гарнітури віртуальної реальності та переміщалися різними кімнатами у віртуальному середовищі. Учасники мали завдання запам’ятати об’єкти на столах у кожній кімнаті, а потім перейти до іншого столу.

Цікаво, що стіл знаходився в іншій кімнаті, куди учасники потрапляли через віртуальні розсувні двері. У цьому першому експерименті дверні прорізи фактично не впливали на пам'ять.

У другому експерименті, учасники повинні були виконати це завдання на запам’ятовування, одночасно виконуючи задачі на підрахунок. Тест полягав у тому, щоб з’ясувати, чи впливає підвищений тиск на їхню пам’ять.

За словами вчених, у другому експериментів ефект дверного отвору спрацьовував частіше. Тобто завдання підрахунку перевантажувало пам'ять людей, що робило їх більш впливовими щодо "ефекту дверей".

Автори дослідження також стверджують, що оскільки їхні віртуальні кімнати були по суті ідентичними, проблема з пам’яттю спричиняється не стільки через переміщення через двері, скільки через зміни контексту.

А якщо додати до цього тиск перевантаженого розуму, то буде більше шансів на короткочасне забуття, кажуть фахівці.

Джерело: OBOZ.UA

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Суспільство Освіта і наука
Останні новини
Останні новини