Християни під загрозою: Іран посилює репресії після 12-денної війни
Європа та світ
13.07.2025
Іран після війни посилює переслідування християн і незгодних, ухвалюючи жорсткі закони та використовуючи арешти, тортури та страти для контролю

Після 12-денної війни з Ізраїлем і США минулого місяця іранський режим розпочав нову хвилю репресій проти власного народу. Сотні людей були заарештовані, щонайменше десятьох страчено після показових судів, що стало продовженням багаторічної практики придушення будь-якої опозиції, повідомляє persecution.org.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Можливо, побоюючись, що військові втрати можуть створити враження слабкості серед критиків всередині країни, режим тепер особливо активно посилює свій внутрішній контроль над владою.

Репресії посилюються, небезпека зростає

«Ситуація для іранського народу зараз більш небезпечна, ніж до війни, – сказала лауреатка Нобелівської премії Наргес Мохаммаді в нещодавньому інтерв’ю The Wall Street Journal. – На жаль, я думаю, що репресії ще більше посиляться в найближчі дні».

Нещодавня хвиля арештів і страт відповідає передбачуваній репресивній тактиці, спрямованій на придушення будь-якої опозиції. Жертв катують, судять без незалежного юридичного захисту та інколи страчують.

29 червня іранський уряд ухвалив закон, який передбачає смертну кару майже за будь-який контакт з «ворожими країнами», включно з Ізраїлем. Це створює додаткову небезпеку для іранських християн та демократичних активістів, які через сувору ізоляцію змушені підтримувати зв’язок і отримувати допомогу з-за кордону.

Аналітики попереджають, що новий закон може стати підставою для ще ширшої хвилі арештів та насильства.

Християни під прицілом режиму

Попри десятиліття жорстоких переслідувань, християнство в Ірані стрімко зростає. Більшість іранських християн – це колишні мусульмани, які через свою віру перебувають у великій небезпеці. Перехід з ісламу в християнство карається смертю, і деякі християни були страчені за свою віру, тоді як багато інших стикаються з залякуванням, тривалим ув’язненням та навіть тортурами.

Згідно з даними Article 18, правозахисної організації, у 2024 році кількість випадків ув’язнення християн в Ірані зросла у шість разів порівняно з попереднім роком. Іранські суди засудили 96 християн до сумарного терміну у 263 роки ув’язнення лише за 2024 рік. За даними звіту Комісії США з міжнародної релігійної свободи (USCIRF), минулого року Іран стратив понад 900 осіб, багато з яких за «релігійні злочини».

Ця тривожна статистика відображає зростання середньої тривалості вироків на 38% та шестикратне збільшення загальної кількості ув’язнених порівняно з 2023 роком. Декілька християн отримали особливо суворі вироки терміном у десять років і більше, йдеться у звіті Article 18.

Теократія, що не визнає релігійної свободи

Як одна з небагатьох теократій у світі, іранська система побудована на крайній відданості фундаменталістській інтерпретації ісламу. Після повалення світської, але авторитарної монархії у 1979 році Іран різко взяв курс на ісламістський екстремізм, створивши потужну систему контролю для придушення релігійної та політичної опозиції.

Державний департамент США вносить Іран до списку країн, що викликають особливе занепокоєння через грубі порушення релігійної свободи, починаючи з 1999 року. Ця категорія визначає країни, де відбуваються систематичні тортури, тривалі ув’язнення без висунення звинувачень, насильницькі зникнення та кричущі порушення права на життя, свободу та безпеку.

Конституція Ірану, ухвалена незабаром після революції 1979 року, є релігійним маніфестом, що широко цитує Коран і вимагає від армії виконання «ідеологічної місії джихаду на шляху Аллаха», тобто поширення влади ісламу у світі.

Для релігійних меншин в Ірані немає втечі від екстремістської політики уряду, який живиться радикальною інтерпретацією шиїтського ісламу, що не залишає місця навіть сунітському ісламу, не кажучи вже про релігійні меншини, такі як християнство.

Ситуація в Ірані вимагає уваги міжнародної спільноти, зокрема християнських спільнот, які можуть молитися за переслідуваних братів і сестер, а також закликати уряди та правозахисні організації до активного захисту релігійної свободи в Ірані. Попри всі репресії, Євангеліє продовжує ширитися в Ірані, змінюючи серця людей і відкриваючи для них надію навіть у найтемніші часи.

Джерело: persecution.org

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Європа та світХристиянський світЗагрози та виклики