Використання смартфонів дітьми створює ризик порушень у їх розвитку. Про це розповів доктор Маріуш Збігнєв Єнджейко. Педагог наголосив, що люблячі та турботливі батьки повинні захистити своїх нащадків від регулярного контакту з цифровим світом. Мозок дітей, що розвивається, не пристосований до такої технології.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Про це пише Католицький оглядач з посиланням на pch24.pl.
Професор говорив про ризики дозволяти дітям мати контакт із технікою. Нормування мало би протидіяти зловживанню електронними пристроями дітьми.
«Відомо, між іншим, що до кінця третього року життя дитини мозок не здатний сприймати великі хвилі інформації та зображень. Цей «комп’ютер» поки занадто повільний для цього, оскільки лобові частки мозку, що відповідають за абстрактне та когнітивне мислення, не можуть обробити таку кількість інформації та не можуть її систематизувати», - пояснив учений.
«Наймолодші діти повинні засвоювати інформацію з реального середовища, адже тут ми маємо справу зі специфічною особливістю екранних пристроїв, що випромінюють зображення, звук і синє світло, що пов’язано зі стимуляцією дофамінергічної системи. Коротко кажучи: маленька дитина, дивлячись, наприклад, ролики, які демонструються на такому пристрої, хоч і не розуміє, про що йдеться, відчуває стимуляцію цієї системи, і тоді отримує масу задоволення», – попередив педагог.
«Проблема в тому, що мозок дитини, якщо його часто стимулювати таким чином, швидко звикає до цього задоволення і починає сприймати відчуття задоволення як природний стан», – додав він.
Ризик для розвитку дитини внаслідок цього явища професор проілюстрував прикладом із власної логотерапевтичної практики [один із методів психотерапії, заснований на сприйнятті розладів як результату втрати відчуття глибинного сенсу – ред.]. Вчений попередив, що діти, які зловживають технологіями, можуть закінчити, як його чотирирічний пацієнт.
«Його мама ще до року дозволяла йому дивитися мультфільми на своєму смартфоні, через що він відмовлявся їсти в 1,5 роки, якщо не міг дивитися мультфільми під час їжі, а в 2,5 роки, він засинав лише під час перегляду мультфільмів, причому час перегляду становив приблизно три години до того, як дитина заснула. Це не жарт. Крім того, навіть коли хлопець засинав, казочки все одно мали звучати, інакше він прокидався», - розповів терапевт.
«Коли Кароль став моїм пацієнтом, перше, що я зробив, - це вимкнув смартфон і, зізнаюся, такої кричащої дитини за своє довге життя я не зустрічав. Кілька годин він безперервно вив, верещав, кричав, наче з нього здирали шкіру; хрипів, бо не було сил, хрип. Нам знадобилося чотири дні, щоб стабілізувати цю бідолашну дитину. Його мозок, весь він сам, кричав про дофамін», - розповів він.
«До кінця третього року життя діти не повинні мати контакту з будь-якими екранними пристроями та не повинні переглядати будь-який контент, який відображається за їхньою допомогою. Не тому, що вони погані, а тому, що когнітивні та емоційні здібності цих дітей занадто низькі. Лише з чотирьох років у мозку починають формуватися довгі нейронні мережі, які відповідають за багато механізмів – поєднання інформації, обмін нею, збір і раціоналізацію. Цей процес триває багато років, майже до повноліття», - пояснив він.
«Саме у віці від чотирьох до шести років мозок розвивається дуже динамічно, але цей молодий мозок ще не має «великої сили». (…) Дитині цього віку добре читати, щоб вона чула довгі речення, звикала до них, аналізувала довгі думки, вивчала нові терміни та їх застосування – цього немає в мультфільмах. За цей час дитина може дивитися мультфільми з красивою мораллю», — додав він.
«Пристрої з екраном, особливо смартфони, надають короткі повідомлення, немає розширених речень чи роздумів. Бувають лише «шортси», а потім мозок швидко входить у «шортс-реакції», тому діти, нагодовані короткими відео, не відповідають повними реченнями, вони обмежуються їхніми еквівалентами та бурчанням на кшталт «ага», «ну», «ой». Не тому, що вони погані, а тому, що вони розумово недорозвинуті, їм не вистачає здатності складати складніші речення, вони не вміють будувати перші складні думки та аналізи», – прокоментував науковець.
Як зазначив фахівець, багато дорослих не розуміють цих важливих фактів і не бачать згубних наслідків використання їхніми дітьми електронних пристроїв. І досі актуальна така практика, як купівля дітям «смартфону» на Перше Святе Причастя, день народження чи від св. Миколая. Давайте відмовимося від цієї тенденції і дамо нашим дітям технології пізніше – коли вони будуть готові», – закликав професор.
Джерело: Католицький оглядач
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут