Як змінилися правила виїзду за кордон для митців, журналістів і перевізників гуманітарки
Законодавство
27.02.2025
Міністерство культури з 3 березня припиняє видавати листи сприяння виїзду за кордон журналістам і діячам культури. Тим часом прикордонна служба повідомила, що чоловіки, які перевозять гуманітарні та медичні вантажі, відтепер перетинатимуть кордон на загальних підставах

У Мінкульті рішення повʼязали з випадками, коли чоловіки, які отримали дозвіл на виїзд за кордон за листом від відомства, не повернулись до України.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Журналістам bbc.com там пояснили, що подібні документи не видаватимуть, доки кабінет міністрів не затвердить поправку до постанови №57 про правила перетину кордону.

У мінкульті не виключають, що обмеження може стосуватись усіх журналістів і митців призовного віку.

"Для досягнення правової визначеності у цьому питанні міністерство ще наприкінці 2022 року ініціювало зміни, які б мінімізували використання культурної дипломатії для незаконного виїзду за кордон під час воєнного стану", - йдеться у повідомленні на сайті Мінкульта.

Проте станом на сьогодні це питання залишається неврегульованим.

Проєкт змін до постанови "Про правила перетинання державного кордону громадянами України" перебуває на етапі міжвідомчого погодження, пояснили в мінкульті. Він не затверджений і досі на етапі обговорення.

Зміни до постанови мають врегулювати вичерпні вимоги для надання листа сприяння чоловікам призовного віку, які працюють в сфері культури, інформаційної безпеки, стратегічних комунікацій та лінійних аудіовізуальних медіа для їх тимчасового виїзду в період воєнного стану.

"Заброньовані чоловіки, не важливо журналісти вони чи ні, мають право на перетин кордону якщо їдуть у відрядження від структури, за якою вони заброньовані", - уточнив у коментарі BBC Україна речник ДПСУ Андрій Демченко.

Скільки чоловіків з листами сприяння не повернулися

За 2024 рік з-за кордону не повернулися понад 500 чоловіків, які виїхали за допомогою листів сприяння відомства, заявив радник міністра культури з питань стратегічних комунікацій Дмитро Золотухін.

"Тільки за 2024 рік (здебільшого за його першу половину, коли законодавство про мобілізацію було посилене) з-за кордону не повернулося більше 500 чоловіків, які виїхали за допомогою листів-пропозицій МКІП", - написав Золотухін у Facebook.

За його словами, по кожному такому випадку поліція порушила кримінальну справу.

 

Перевезення гуманітарки

Контроль за виїздом за кордон посилили й для ще однієї групи чоловіків.

Як повідомила 27 лютого Державна прикордонна служба, чоловіки, які перевозять гуманітарні та медичні вантажі, відтепер перетинатимуть кордон на загальних підставах.

Раніше рішення про їхній виїзд ухвалювали Міністерство розвитку громад або військові адміністрації, але ця норма більше не діє.

"Відсьогодні під час дії правового режиму воєнного стану пропуск через кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перевозять медичні вантажі, гуманітарну допомогу, здійснюватиметься на загальних підставах", - йдеться у повідомленні ДПСУ.

Джерело: bbc.com

Фото

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

 

ЗаконодавствоСуспільство
Останні новини
Останні новини