В багатьох країнах світу насторожено спостерігають за блискавичним розвитком торгового гіганта. У чому секрет цього успіху та чим може бути небезпечний Temu, розповідає ВВС.
Temu керує китайська компанія електронної комерції PDD Holdings. Платформа пропонує величезний асортимент - від товарів для дому до електроніки зі значними знижками.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Бізнес-модель Temu дозволила компанії лише за пару років досягти успіху на світовому ринку.
Але Temu також звинувачують у порушенні конфіденційності даних, примусовій праці та низькій якості товарів. А деякі експерти навіть говорять про залежність, яку можуть викликати покупки на онлайн-платформі. Чи дійсно це так?
Temu в Україні
"Після пілотного проєкту, протягом якого Укрпошта доставила понад 1,5 млн посилок з китайського маркетплейсу Temu, Укрпошта та Temu оголошують про початок стратегічного партнерства", - повідомив 9 січня у фейсбуку керівник Укрпошти Ігор Смелянський.
Він додав, що протягом першого кварталу 2025 року Укрпошта планує відкрити новий автоматизований центр обробки міжнародних посилок і хоче доставляти понад 90% посилок за 1−2 дні з моменту перетину кордону України.
Ця новина, однак, викликала питання у представників українського бізнесу через умови конкуренції. За чинним законодавством, посилки з товарами вартістю до 150 євро не підлягають обкладанню ПДВ.
За словами співвласника і керівника мережі "Аврора" Тараса Панасенка, за девʼять місяців 2024 року 54 млн замовлень вартістю 89 млрд грн не принесли жодних податків в Україні. Тоді як його компанія, як всі інші українські виробники та ритейлери, сплачують мільярди податків.
Панасенко, якого також підтримали інші українські ритейлери, пропонує ввести ПДВ на імпорт з закордонних маркетплейсів.
Проте, аби реалізувати таке рішення, потрібна автоматизація митниці та налагодження взаємодії з операторами, пояснює Forbes.
У недавньому законопроєкті про підвищення податків планували скасувати пільги для міжнародних посилок, але це рішення відхилили через його непопулярність, твердить депутат Ярослав Железняк.
"Якщо раптово почати розмитнення мільйонів посилок, це спричинить колапс, і посилки будуть затримуватися, – вважає Железняк. – Як організувати цей процес, поки що ніхто не знає".
Гендиректор Укрпошти відреагував на критику і повідомив, що незабаром обговорить із ритейлерами зміни у розмитненні та оподаткуванні.
Водночас покупки на Temu неоднозначно сприймають і самі споживачі в Україні.
Дехто вважає платформу "шкідливою з точки зору глобальної економіки", а її застосунок "небезпечним".
Тоді як інші називають перевагою онлайн-магазину дешевизну і доступність товарів, насамперед з огляду на низькі доходи українців.
Amazon на стероїдах
Покупки на платформі деякі користувачі описують як похід у віртуальне казино.
Колесо рулетки, обертаючись, рекламує спокусливі грошові купони, таймери зворотного відліку тиснуть зробити покупку, поки акція не скінчилася. А поруч миготять флешпропозицій зі знижками.
Відкрившись у вересні 2022 року, Temu швидко завоював понад 80 ринків по всьому світу, у тому числі США та Велику Британію.
Відтоді маркетплейс стабільно очолює чарти завантажень застосунків, твердить аналітична компанія SimilarWeb. Щомісяця застосунком користуються трохи менш ніж 152 мільйони американців.
"Це "Amazon на стероїдах", - каже аналітик роздрібної торгівлі Ніл Сондерс, - і завдяки слогану "купуй як мільярдер" він набув шаленої популярності".
Рекламні ролики Temu показали під час фіналу Національної футбольної ліги США минулого року.
30-секундний рекламний ролик під час Super Bowl коштує близько 7 мільйонів доларів, за всю подію 2024 року Temu прокрутили шість таких роликів.
"Це багато грошей для дуже короткої реклами, - сказав BBC Сондерс. - Але його бачить величезна кількість людей, і після цього рекламного ролика завантаження застосунку Temu різко зросли".
Компанія також витрачає багато грошей на мікромаркетинг, користуючись послугами інфлюенсерів у соцмережах, додає Сондерс.
"Мікроінфлюенсери мають сильні спільноти, тому їхня підтримка означає велику довіру до цих продуктів", - пояснює Інес Дюран, експертка з електронної комерції у компанії SimilarWeb.
Секрет успіху Temu
Експерти стверджують, що те, як Temu утворює ціни на товари та просуває свої продукти, тонко враховує психологію споживача.
Компанія використовує метод "гейміфікації", який стає все більш популярним в електронній комерції.
Клієнтів заохочують продовжувати покупки за допомогою бонусів і купонів, які можна накопичити.
Такі маркетингові прийоми використовують й інші бренди, навіть такі культові, як Starbucks, Sephora та Lacoste. Останній, приміром, має гру "Полювання на крокодила", у якій покупці відкривають призи у віртуальному магазині.
Однак мало які бренди роблять усе це одночасно і так помітно, як Temu.
Temu належить китайському гіганту PDD Holdings - "монстру в китайській електронній комерції", за словами Шона Рейна, засновника China Market Research Group.
Компанія конкурує з іншим гігантським ритейлером Alibaba за перше місце у рейтингу найдорожчої китайської фірми, зареєстрованої на фондовій біржі США. Статки PDD Holdings становлять близько 150 мільярдів доларів.
Компанія стала великим джерелом гордості та патріотизму. "Китайські компанії пишаються тим, що можуть вбити таких драконів електронної комерції зі Сполучених Штатів, як Amazon", - каже Шон Рейн, засновник China Market Research Group.
"Успіх Temu також значною мірою покладається на збір даних у величезних масштабах", - каже експертка з електронної комерції Інес Дюран.
Вони збирають дані про споживчі тенденції, продукти, які найчастіше шукають і на які клікають, і передають їх окремим виробникам, додає вона.
Якщо Amazon продає ці дані виробникам за надбавку, Temu надає їх безкоштовно, каже Дюран.
Багато країн, у тому числі Велика Британія та США, мають мінімальний поріг податків, розроблений, щоб допомогти громадянам імпортувати товари.
Отже, оскільки товари Temu доставляють прямо з заводських цехів без посередників, вони фактично стають безмитними.
Однак, за словами Мікі Діаза, головного операційного директора міжнародної транспортної компанії Unique Logistics, незабаром може бути більше регулювання й лазівки у транспортуванні закриють.
Політики Великої Британії та США також звинувачують гіганта електронної комерції в тому, що він дозволяє продавати на своєму сайті товари, вироблені за допомогою примусової праці.
Деякі британські політики навіть висловлювали побоювання, що "споживачі можуть ненавмисно сприяти геноциду уйгурів".
Temu зазначає, що "суворо забороняє" використання примусової, кримінальної або дитячої праці всім своїм виробникам.
"Продавці, постачальники та інші треті сторони Temu повинні вчасно платити своїм працівникам і підрядникам, й дотримуватися всіх місцевих законів про зарплату та години праці", - відповіли на запит BBC у компанії.
Попри суперечливі новини про компанію, аналітики очікують подальшого розширення Temu.
Чи викликає Temu залежність
"Temu викликає звикання, як цукор, - вважає аналітик роздрібної торгівлі Ніл Сондерс. - Швидкі покупки і низькі ціни дають споживачам сплеск дофаміну і змушують їх повертатися знову".
Регулярні рекламні акції збільшують зацікавленість, додає він, а хаотичний інтерфейс застосунку створює у споживачів ілюзію того, що він може "зануритися та досліджувати".
Професор поведінкової залежності Марк Гріффітс з Університету Ноттінгем Трент у Великій Британії погоджується: "Вони дуже добре поєднали покупки та гейміфікацію. Маркетингова стратегія Temu означає, що ви маєте уважно переглядати сайт, щоб отримати свої винагороди".
Він додає, що Temu також вдало використовує "передбачувану терміновість" - тобто таймери та зворотний відлік, які переконують клієнтів, що час знижки спливає.
Дослідник порівнює це зі стратегією ігрових автоматів, де звуки, пов'язані з натисканням кнопки, підвищують рівень збудження.
Temu також має безліч способів зацікавити вас продуктом.
Покупець може побачити огляд продукту та оцінки інших клієнтів, кількість людей, які придбали цей товар за останні 24 години і які зараз мають продукт у своїх кошиках.
Усе це, пояснюють дослідники, працює як доказ якості та популярності продукту, психологічно впливаючи на наше бажання приєднатися до цієї спільноти.
Суворий моніторинг
Утім, компанія вже перебуває під прицілом регуляторів через витік даних і використання торговельних лазівок.
Temu фігурує у кількох розслідуваннях щодо етики її бізнес-моделі та використання примусової праці.
Тепер, коли компанія розрослася на європейському ринку, вона, ймовірно, зіткнеться з більш суворим моніторингом. У США спроби врегулювати обробку даних Temu привели до закликів законодавців розслідувати або заборонити цей застосунок.
На думку експертів, споживачі з часом можуть втомитися або побоюватися невпинного гейміфікованого підходу компанії. Коли споживачі звикають до рекламних методів, вони стають більш скептичними.
Але до цього ще далеко.
Джерело: ВВС
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут