Пенсії, електронні ВЛК, ціни на ліки: що зміниться у квітні
Суспільство
01.04.2025
Від 1 квітня 2025 року на українців чекає низка змін

У квітні на українців чекає низка змін – деяким категоріям пенсіонерів перерахують пенсії, запроваджують обов'язкові електронні постанови ВЛК та змінюють порядок нарахування лікарняних. Також влада обіцяє зниження цін на ліки, повідомляє ВВС.

Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!

Збільшення пенсій з 1 квітня

У квітні 2025 року проведуть перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів.

Як пояснюють у Пенсійному фонді, з 1 квітня пенсії перерахують автоматично кільком категоріям пенсіонерів.

Зокрема, тим пенсіонерам, які продовжували працювати та, станом, на 1 березня 2025 року, мали 24 місяці страхового стажу.

Також перерахують пенсії тим пенсіонерам, які мають стаж менше 24 місяці, але після попереднього перерахунку пенсії пройшло два роки.

Саме ця категорія українців не потрапила під індексацію, яка відбулася раніше у березні.

Пенсії перерахують з 1 квітня 2025 року. Однак гроші пенсіонери отримають пізніше. Після того, як до Державного реєстру надійдуть відомості про сплату єдиного внеску за I квартал 2025 року. Термін подачі звітів – до 10 травня.

Тобто орієнтовно в червні пенсіонери отримають збільшені розміри виплат та доплату за попередні місяці, починаючи з 1 квітня.

Зміни у лікарняних

З 4 квітня 2025 року будуть діяти нові правила виплати лікарняних. Допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, у зв'язку з вагітністю та пологами будуть виплачувати як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом, пояснюють у Пенсійному фонді.

Дедлайн по відстрочках від мобілізації

З 1 квітня втратять право на відстрочку від мобілізації ті військовозобов'язані, яких не перебронювали роботодавці.

Згідно з рішенням Кабміну, до 31 березня підприємства мали підтвердити свій статус критичності та повторно забронювати своїх працівників, відповідно до оновлених критеріїв.

Подати списки на бронювання роботодавець може онлайн на порталі "Дія".

Якщо працівник не встиг забронюватися від мобілізації, він може бути призваний на військову службу.

Електронні ВЛК – обов'язкові

З 1 квітня постанови ВЛК обов'язково оформлятимуть в електронній формі. Міністерство оборони спільно з МОЗ цифровізували постанови військово-лікарських комісій.

З 1 березня 2025 року це могли робити військово-лікарські комісії, які пройшли навчання, а з 1 квітня це вже обов'язкове для всіх ВЛК.

Електронне оформлення довідок ВЛК та свідоцтв про хворобу стане обов'язковим для всіх комісій.

Як пояснюють у МОЗ, ще з 1 січня 2025 року військовозобов'язані можуть подавати запит і отримати електронне направлення на ВЛК у застосунку "Резерв+".

Таким чином, щоб пройти огляд не обов'язково звертатися до ТЦК за паперовим документом. З електронним направленням людина прибуває напряму до медичного закладу для огляду.

Висновки ВЛК будуть відображатися у застосунку "Резерв+".

У квітні закінчується реєстрація на НМТ

Третього квітня в Україні завершиться реєстрація для участі у Національному мультипредметному тесті (НМТ).

У 2025 році основні сесії НМТ проходитимуть з 14 травня по 25 червня; додаткові – з 14 по 25 липня.

Для участі в НМТ потенційному вступнику потрібно створити персональний кабінет на сайті Українського центру оцінювання якості освіти і зареєструватися на тест.

Чи знизяться ціни на ліки

З 1 квітня 2025 року в Україні хочуть знизити ціни на 116 медпрепаратів. Про це повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Ліки, за задумом, мають подешевшати від 52% до 5%.

Ціни на ліки зміняться внаслідок адміністративного регулювання, а також через домовленості з виробниками ліків. Утім, експерти прогнозують, що ініціативи уряду з часом можуть призвести до дефіциту ліків.

Ліміти на перекази "з картки на картку"

1 квітня закінчується тимчасовий ліміт на карткові перекази фізичних осіб у 150 тисяч гривень.

З 1 жовтня 2024 року Національний банк України тимчасово на півроку встановив ліміт у 150 тис. грн на місяць для переказів фізичних осіб "з карти на карту" (P2P, C2С). Ліміт діє лише на вихідні перекази за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб, пише Економічна правда.

Ліміт не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним постановою, та осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження.

А також у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритих в одному банку, та до переказів юридичних осіб.

Водночас на початку грудня 2024 року банки підписали безстроковий меморандум, за яким ліміти на перекази з карток для ризикованих клієнтів знижуються до 50 тис. грн на місяць.

Зміни для водіїв

З 1 квітня традиційно змінюється максимально дозволена швидкість руху на низці столичних доріг з 50 км/год до 80 км/год. Однак у 2025 році збільшену дозволену швидкість запровадять лише на чотирьох ділянках, а не на семи, як було раніше. У Дніпрі обмеження швидкості зміниться з 50 км/год до 70 км/год.

Нові обмеження діятимуть до 1 листопада.

Початок "сезону тиші"

Від 1 квітня до 15 червня в Україні розпочнеться щорічний "сезон тиші", який передбачений законом "Про тваринний світ" для охорони тварин під час масового розмноження, інформує ТСН.ua.

Як повідомляє Всесвітній фонд природи WWF-Україна, він стосується всіх, хто веде господарську діяльність у лісах, степах та біля водойм або перебуває на цих територіях.

У природоохоронній організації зауважують, що в цей час у природі відбувається: цвітіння первоцвітів; народження дитинчат у багатьох диких тварин; шлюбний період у рисі та деяких птахів; пробудження від сплячки земноводних і плазунів, нерест багатьох риб та пошук нових територій у молодих бобрів.

Зокрема, не можна виконувати роботи та організовувати заходи, які є джерелом підвищеного шуму й неспокою – стрільба, проведення вибухових робіт, феєрверки, санітарні вирубання лісу, використання моторних маломірних суден, проведення змагань на транспортних засобах.

Також від 1 квітня розпочинається щорічна весняно-літня нерестова заборона на вилов риби. Вона триватиме до 30 травня або до 19 червня. Терміни заборони залежать від регіону та місці риболовлі:

  • річка
  • озеро
  • водосховище
  • затока

У Держрибагентстві наголошують, що для створення сприятливих умов проходження нересту в цей час на водоймах забороняється:

  • пересування всіх транспортних засобів і моторних суден;
  • здійснення промислового рибальства та підводного полювання.

Виплата у квітні страховок, проіндексованих 1 березня

З 1 березня на коефіцієнт 1,115 перераховано щомісячні страхові виплати потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а також особам, які мають на це право в разі смерті потерпілого, що передбачено постановою Кабміну від 25 лютого 2025 року № 209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році, повідомляють Факти.

У ПФУ пояснили, що виплата перерахованих страховок буде забезпечена, починаючи з квітня поточного року.

Розмір підвищення щомісячної виплати визначається індивідуально залежно від розміру призначеної страхової виплати. Проте максимальний розмір індексації – 1 500 грн.

Завершення опалювального сезону

Зазвичай опалювальний сезон завершується 15 квітня, проте тепла погода сприяла його достроковому закінченню у деяких регіонах ще наприкінці березня, що позначиться на квітневих платіжках за комірне, які українці отримають у травні.

Зокрема, з 24 березня почали відключати опалення у Києві. В інших областях також поступово оголошують про завершення сезону опалення, орієнтуючись на погоду.

Відключення здійснюється, якщо середня температура повітря перевищує +8 °C протягом трьох днів поспіль.

Джерело: ВВС, Економічна правда, Факти, ТСН.ua

Перегляньте цікаві новини:

Надихаючі історії

Все для сімей

Загрози та виклики 

Молоде життя

Каталог ютуб каналів церков

Найбільша карта церков України

Більше рубрик та новин тут

Суспільство Гарячі теми
Останні новини
Останні новини